29.08.2015
   ANASAYFA | İSTANBUL | GÜNCEL  | KÜLTÜR-SANAT EKONOMİ | SPOR  
Yardım | İletişim
ISSN: 1306 - 6021

ARA: 
İstanbul Sözlüğü
ataköy plaj gazinosu
sahibi mösyö jorj 1959da ...
lazzaro de franco
gs da mefruşatçı...
maçka taşlık
şimdiki swiss otelin yeri...
çınar otel
1958 ağustos ayında açıld...
    Köşe Yazarları
Dr.Mustafa Duman

Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri 50 yaşında
Türkiye’de en uzun geçmişe sahip şenliklerden biri de Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleridir. Bu şenlikler ilk kez 21 Haziran 1959 tarihinde düzenlenmiştir. Akşehir Belediye başkanı Rahmi Şirvancı, belediye meclisinde yaptığı bir konuşmada: “Her yılın 21 Haziran gününde, Akşehir’de, Nasreddin Hoca’yı anma şenlikleri düzenlenmesini” teklif etmişti. Akşehir Belediye Meclisi bu teklifi kabul etti ve bunun üzerine ilk şenlik düzenlendi.

Birinci Nasreddin Hoca Şenlikleri’ne katılanlar arasında Aziz Nesin ve Prof. Dr. Ahmet Caferoğlu da vardı. İlk temsili Nasreddin Hoca, arabacı Badi Mehmet (Turgutlu) olmuştur. Bu şenlik bir gün sürmüştü. Şenlikte konuşmalar yapılmış, halk oyunları gösterileri sergilenmiştir. Şenlikte açılan kitap sergisi için her ülkenin Ankara’daki büyükelçiliklerine yazı yazılarak ülkelerinde yayınlanan Nasreddin Hoca kitaplarından istenmiştir. O zamanlar adı Birleşik Arap Cumhuriyeti olan Mısır ve Suriye’nin büyükelçisi, şenlik düzenleme komitesine gönderdiği yazıda: “Nasreddin Hoca’nın Arap ülkelerinde bilinmediğini”, anlatmış ve tabii ki kitap da göndermemiştir. Diğer elçiliklerden kitaplar gelmiş ve sergilenmiştir. Arapların, bütün dünyanın tanıdığı Nasreddin Hoca’yı tanımıyor olmaları, Türk halkını, Türk kültürünü küçümsediklerinin bir göstergesidir. Arap büyükelçisinin bu tutumu Aziz Nesin’i çok kızdırmıştır. Nesin,bir yazısında onları eleştirmiştir.

Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri 1960 yılında yapılmamıştır. 27 Mayıs Devrimi dolayısıyla yapılamayan şenlikler 1961 yılında, 21 Haziran tarihinde yapılmıştır.

1962 yılında, Nasreddin Hoca Şenlikleri, 20-21-22 Haziran tarihleri arasında yapılmak üzere plânlanmış ve program ona göre açıklanmıştı. Fakat şenliğin 22 Haziran gününde yer alması gereken konuşmalar, katılımcıların “hazırlıksız” olduklarını bildirip kürsüye çıkmamaları nedeniyle yapılamamıştır. Böylece üç gün için plânlanan şenlik uygulamada iki gün sürmüştür. Akşehir’e gelip de, konuşmak için kürsüye çıkmayan, ya da çıkıp da hazırlıksız olduğunu bildirenler, Ord. Prof. Dr. Fuat Köprülü, Refi Cevat Ulunay, İbrahim Hakkı Konyalı ve Halil Lütfü Dördüncü’dür. Şenliğe katılan Aziz Nesin bu durumu eleştirmiş: “Hazırlıksız olanların burada ne işi var?” diye sormuştur. Mehmet Önder de Nasreddin Hoca üzerine bir konuşma yapmıştır. Aziz Nesin, Birinci Nasreddin Hoca Şenliği ve Dördüncü Nasreddin Hoca şenliği izlenimlerini, Akşam ve Vatan gazetelerindeki seri yazılarında anlatmıştır. 1962 yılında temsili Nasreddin Hoca Lütfi Ökeşli idi.

Her yıl Akşehir’de düzenlenen Nasreddin Hoca Şenlikleri, 1973 yılından itibaren Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri adı altında, uluslararası bir kültürel etkinliğe dönüşmüştür. Aynı tarihte, Akşehir’deki Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’yle, Karikatürcüler Derneği tarafından ortaklaşa “Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması” düzenlenmiştir. Sonradan bu yarışma Karikatürcüler Derneği tarafından sürdürülmüştür.

12 Eylül 1980 askeri darbesiyle gelen cunta yönetimi, dernekleri kapattığı için, 1981-1987 yılları arasında “Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması” düzenlenememiştir. 1988 yılından itibaren günümüze kadar ise kesintisiz sürdürülmektedir.

2009 yılında, Akşehir’de düzenlenen Nasreddin Hoca Şenlikleri’nin 50. si gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle, daha geniş katılımlı kültürel etkinlikler plânlanmıştır. Ben de İstanbul-Haydarpaşa Garı’ndan, 4.7.2009 Cumartesi günü kalkan Gülmece Treni’yle, 6. kez Akşehir’e gittim. 50. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği’nin bir bölümünü izledim.

Gülmece Treni’nde sanatçılar, yazarlar ve törenleri izlemek için Akşehir’e gidenler vardı. Örneğin, Çolpan İlhan, İsa Çelik, Gökçen Eke, Hüseyin Öner, Nasreddin Hoca Derneği başkanı Taner Serin bunlardan birkaçıydı. Saat 19.15 de Gülmece Treni Akşehir’e vardı. Gülmece Treni, Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu ve Akşehirliler tarafından bando ve halk oyunları gösterileri eşliğinde karşılandı.

50. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri’nde Hoca’yı bu yıl da Kadir Çöpdemir canlandırdı. Şenlik programı çok yoğundu. Programda, yerli ve yabancı toplulukların sergiledikleri halk oyunları, çeşitli konserler, sergiler, kitap imza günleri, açık oturumlar, avcılık trap atışlarıyla, en güzel gözlü eşek yarışması vardı.

5 Temmuz 2009 akşamı, Akşehir Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen ödül töreninde, çeşitli ödüller sahiplerini buldu. “Altın Eşek Gülmece Ödülleri”, Elveda Rumeli adlı dizinin oyuncularından Erdal Özyağcılar’la Şebnem Sönmez’e ve dizi hazırlayıcılarına verildi. Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği tarafından verilen “50. Yıl Bilim-Araştırma Onur Ödülü”nü de bu satırların yazarı aldı.

Ödülü alırken yaptığım kısa konuşmada, dernek başkanı Taner Serin ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ettikten sonra: “Bu ödül benim için üç nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, Nasreddin Hoca konusunda yaptığım çalışmalar ve yayınlar için verilmesi, ikincisi, Nasreddin Hoca’nın kenti Akşehir’de verilmesi ve üçüncüsü ise Nasreddin Hoca’nın adını taşıyan bir dernek tarafından verilmesidir. Ödülü almaktan onur duydum”, dedim. Ödülü, temsili Nasreddin Hoca Kadir Çöpdemir: “Marifet iltifata tabidir. Değerli çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum”, diyerek, verdi.

Başta 670 sayfalık Nasreddin Hoca ve 1555 Fıkrası olmak üzere, Nasreddin Hoca konusunda yayınladığım dört kitap ve altmış makale bir araya gelince binlerle ifade edilecek sayfa sayısına varır. Bu çalışmaların ödüllendirilmesi, yalnızca benim ve ödülü veren Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’nin değil, bilimin ve araştırmanın da onurlandırılmasıdır diye düşünüyorum.

..:Yorum yap:..
Adınız:

E-posta adresiniz:

Yorumunuz:Yazarın Diğer Yazıları
 

Berlin'de Yargıçlar Var
Alman imparatorlarından Büyük Frederik, Postdamm kentinde bir saray yaptırmak ister.
(15.05.10)
 

Kitap Konusunda
Kitabın Tanımı Nedir?
(01.03.10)
 

Anı yakalamak ya da fotoğraf çekmek üzerine
Bazı fotoğraflar vardır ki yaşam boyu unutamazsınız. Örneğin, Vietnam Savaşı sırasında, Vietnamlı bir generalin, bir gencin kafasına silâhını dayayıp ateşlediği anın fotoğrafı.
(30.09.09)
 

Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri 50 yaşında
Türkiye’de en uzun geçmişe sahip şenliklerden biri de Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleridir.
(18.08.09)
 

Karadeniz Yayla Şenlikleri 24 yıldır İstanbul’da sürdürülüyor
Bu yıl, 3-4-5 Temmuz günlerinde, Pendik- Kurtköy’de, İskenderli Mevkii’nde Karadeniz Yaylâ Şenlikleri düzenlenmiştir.
(17.07.09)
1234567
OMERAKLİS

ÖMER ASAN
BARIŞ PENCERESİ

ŞEFİK ASAN
İSTANBUL YAZILARI

Dr. MUSTAFA DUMAN
Yalçın ErgündoğanKEYFİNİZ BİLİR

M. MURAT BİLGE
Yalçın ErgündoğanATEŞ ÇEMBERİ

HAKAN ATEŞ
Ruşen Çakır RUŞEN ÇAKIR

VATAN
Perihan Mağden NURAY MERT

RADİKAL
Mehmet Altan MEHMET ALTAN

STAR
Ali Bayramoğlu ALİ BAYRAMOĞLU

YENİ ŞAFAK
Umur Talu UMUR TALU

SABAH
Hasan Cemal HASAN CEMAL

MİLLİYET
Hasan Cemal ORAL ÇALIŞLAR

RADİKAL
 
  Copyright © 2007 www.gazeteistanbul.com